Akustyczne proporcje pomieszczeń

 

Jeśli przygotowujemy miejsce, gdzie mamy słuchać muzyki będzie to pomieszczenie zamknięte. Jeśli będziemy chcieli brać pod uwagę kwestie związane z akustyką każde pomieszczenie ma charakterystyczne dla siebie właściwości, które będą wpływać na pozytywne lub też negatywne odbieranie dźwięku jaki w danym pomieszczeniu będzie odtwarzany. Część z tych właściwości jest nam narzucona przez architekta i budowniczego i nie będziemy mieli na to żadnego wpływu. Jeśli pomieszczenie jest dopiero w trakcie budowy wtedy te porady, które tutaj przygotowujemy będzie można wziąć pod uwagę i w ten sposób wypracować będzie można zdecydowanie lepszą akustykę. Jaki więc powinien być ten idealny pokój z punktu widzenia akustyki. Powinien on mieć przygotowane nierównoległe, złamane ściany, ścięte czy zaokrąglone naroża i proporcje, które odpowiednio mogą sprzyjać rozkładaniu się fal dźwiękowych.

Gdy chodzi o proporcje jakie będą się najlepiej sprawdzać mamy konkretnie określone w tym zakresie dane: 1:1,14:1,39 lub 1:1,28:1,54 lub 1:1,60:2,33 (gdzie 1 to wysokość pomieszczenia). Natomiast, jeśli chodzi o najgorszy układ proporcji będzie to wielokrotność następujących układów: 1:1:2 lub 1:1:1

Ściany równoległe powodować będą pojawienie się niekorzystnych fal stojących i to będzie sprawiać, że dźwięk nie będzie odpowiedni. Dlatego najlepsze są ściany nierównoległe, załamane. Fale stojące kumulować się mogą w narożach pomieszczeń i dlatego właśnie zaokrąglenie czy ścięcie będzie wtedy wskazane. Nie zawsze jednak będzie to możliwe między innymi, gdy chodzi nam o kwestie estetyczne. Wtedy trzeba pomyśleć o montowaniu dobrych ustrojów akustycznych między innymi realizowanie w narożach pułapek basowych, które problem będą niwelować.

Należy również mieć na uwadze to, że materiały z jakich wykonuje się ściany także mają wpływ na to jak odbijane i pochłaniane są dźwięki. Inne właściwości akustyczne mają ściany z pełnej cegły, inne z dziurawki, a jeszcze inne z płyt karton gips, które dodatkowo będzie się wypełniać z użyciem izolatora akustycznego, ważne będzie także samo wykończenie ściany, a więc tapeta, boazeria czy kamień. To wszystko ma duże znaczenie i wpływa na kwestie akustyki. Pamiętajmy, że negatywne akustycznie sa wszelkie twarde i płaskie powierzchnie. Znaczenie ma również to jak usytuowane są wnęki i wejścia do naszego pokoju.

Zazwyczaj na budowę i układ pomieszczeń wpływu nie mamy, dlatego często ważne jest to jakie ustawienie zastosujemy, ułożenie wyposażenia może być bowiem takim elementem, który skutecznie będzie niwelował istniejące złe efekty.

Zobacz