Blog

Lampy wiszące: wybieramy oświetlenie do salonu

lampy wiszące do salonu

Decydując się na wybór wiszącej lampy do salonu, możemy oczekiwać, że będzie zapewniać odpowiednią ilość równomiernego światła, bez efektu oślepienia. Możemy wybrać, cieszące się największą popularnością, żyrandole, jak również wiszące lampki nad stół. Lampy wiszące zajmują mało miejsca, więc będą bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Jeśli chcemy, by oświetlenie spełniało dobrze swoją funkcję, powinniśmy zadbać o jego odpowiednią oprawę. Wybierając wiszące lampy, musimy wziąć pod uwagę kilka zasad. Lampy z kloszem, która nie przepuszczają światła od dołu będą oświetlać sufi i ściany, a ich światło będzie rozproszone. Półprzeźroczyste abażury lub klosze oprócz światła padającego bezpośrednio dają światło rozproszone. Abażury czy odbłyśniki należy dobierać tak, by źródło światła nie było widoczne, ponieważ obraz nie będzie się odbijał od powierzchni, na którą się patrzy.

Różnica pomiędzy żyrandolem a lampą polega na tym, że żyrandol zapewnia więcej niż jedno źródło światła. Najczęściej składa się z kilku elementów, które tworzą stelaż. Żyrandole będą się najlepiej prezentować we wnętrzach przestronnych, gdzie mogą świecić światłem równomiernym i rozproszonym. Nowoczesne żyrandole mają zróżnicowane, ciekawe kształty, dzięki czemu mogą stać się niepowtarzalną ozdobą pokoju. Można je kupić w towarzystwie kinkietów, dzięki czemu wnętrze zyska jednolity charakter.

W przypadku lamp wiszących bardzo często stosuje się jedną żarówkę, przez co oświetlona przestrzeń jest ograniczona. Lampy wiszące nadają się bardzo dobrze do pokoju dziecięcego oraz miejsc, które mają służyć do zabawy. Jeśli chce się stworzyć przytulne wnętrze, warto wybrać lampę wykonaną z wikliny. Plafony, czyli lampy w formie płaskiego klosza, który jest montowany od razu do ściany albo do sufitu, będą się bardzo dobrze nadawały do pomieszczeń, w których, ze względu na ograniczoną ilość miejsca, nie sprawdzi się lampa wisząca. 

Zobacz