Panele akustyczne

ABC izolacji akustycznej cz I

Słaba izolacja akustyczna to problem wnętrz, który dość często będzie nam doskwierał. Odgłosy zza ściany mogą nam nie tylko przeszkadzać w słuchaniu muzyki, ale sprawiają, że brak jest poczucia komfortu i prywatności. Walka o podniesienie izolacyjności akustycznej nie będzie prosta, ale jeśli mamy odpowiednią determinację i nakłady można będzie ten problem nieco ograniczyć.

Materiały izolacyjne i tłumiące

Ustroje akustyczne kojarzą się nam najczęściej z gąbkami, różnego rodzaju wełnami, watami czy podobnymi materiałami, które będą miękkie, lekkie oraz porowate. Wszystko to jednak materiału tłumiące wyłącznie nie zaś izolacyjne. Wyższą izolacyjność akustyczną mają materiały lite oraz ciężkie takie jak beton czy metal. Lepsza izolacyjność przegród to jednoznacznie widoczne w wynikach pomiarów. Mamy także materiały, które są tak projektowane, że będą gwarantować nam wysoką izolacyjność akustyczną. Będą ciężkie, ale nie są one sztywne.

Takie zróżnicowanie dostępnych materiałów dla niektórych może być sporym zaskoczeniem. Ogólnie z doświadczenia wiemy, że po wyłożeniu ścian miękkim materiałem będzie ciszej. To wrażenie subiektywne, które nie będzie złudzeniem, ale wynika z poprawy izolacyjności ścian pokrywanych materiałem tłumiącym. Materiały tłumiące powodują, że dźwięk w pomieszczeniu szybciej wygasa. Biegnąca fala dźwiękowa odbije się mniej razy od ścian zanim energia jaką ma spadnie do zera. W wytłumionych pomieszczeniach będzie ciszej, dlatego, że dźwięki będą tam rzeczywiście skutecznie stłumione.

Konstrukcje budowlane a izolacyjność

W teoretycznym ujęciu uproszczonym izolacyjność można uzyskać bardzo prosto, jeśli postawi się grubą masywną ścianę. Ale to oczywiście wyłącznie teoria. W ten sposób nie zapewnimy sobie odpowiedniej izolacyjności. Po pierwsze takie ściany są kosztowne. Dodatkowo materiał o dobrej izolacyjności akustycznej ma słabą izolacyjność cieplną. Kolejna wada takiej przegrody to przenoszenie dźwięków, które dostaną się do struktury, szczególnie dźwięków uderzeń. Ciężka lita przegroda izoluje od dźwięków powietrznych po drugiej stronie, jeśli się w nią uderzy już się tak nie sprawdzi. Sama masa do izolacji nie wystarczy.

Jeśli chcemy uzyskać odpowiednią skuteczność już na etapie projektu będzie trzeba się nad tą kwestią zastanawiać. Konstrukcja budynku może mieć różną formę i koniecznie trzeba elementy akustyczne do tego stosownie dopasować. Pamiętajmy, że mogą powstawać na etapie konstrukcji elementy wymagające dodatkowego uszczelniania między innymi w zakresie instalacji elektrycznych, wtedy warto zadbać dokładne uszczelnienie.

Czytaj więcej...

Zobacz