Panele akustyczne

ABC izolacji akustycznej cz II

Większa izolacyjność ścian

Skutecznym rozwiązaniem, które poprawiać będzie izolacyjność ścian będzie murowanie dodatkowej warstwy, która od ściany pierwotnej będzie oddzielona przez cienką warstwę z materiałem tłumiącym. Konstrukcja taka poprawiać będzie izolacyjność, ale w wielu przypadkach nie będzie technicznej możliwości wmurowania takiej ściany. Prostszym i bardziej realnym rozwiązaniem będzie wykonywanie jej z płyty kartonowo – gipsowej, albo przy użyciu specjalnej płyty gipsowo wiórowej z materiałem tłumiącym jako podkładem. Takie rozwiązanie daje sporą poprawę izolacyjności ale będą także minusy takiego rozwiązania. Płyty na podkładzie z materiału tłumiącego mogą drgać, tworzy się w ten sposób ustroje membranowe, które mają wysoki współczynnik pochłaniania niskich częstotliwości. Charakterystyka własnego tłumienia zmodyfikowanej ściany nie będzie miała znaczenia przy zwykłym użytkowaniu mieszkanie, ale jak mówi się o takim pomieszczeniu, gdzie będzie specjalny zestaw audio to rzeczywiście ten aspekt będzie istotny. W ścianach z płyty mogą zostawać nieszczelności, przez które dostanie się dźwięk. Stosowanie płyt może więc być nieco ryzykowne.

Na koncepcji wielowarstwowej przegrody bazują profesjonalne adaptacje, które są oferowane przez firmy, które mają specjalnie przygotowaną ofertę i realizują adaptacje akustyczne wnętrz i produkty służące do podniesienia izolacyjności przez firmy, które zajmują się produkcją materiałów budowlanych. Oprócz tego są także dostępne w płytach czy rolkach materiały, które służą właśnie poprawie izolacyjności. Warto zwracać uwagę na to, że w przeciwieństwie do materiałów tłumiących te izolacyjne będą dość ciężkie i gęste. Część takich materiałów można aplikować tylko jedną warstwą.

Niektórzy decydują się również na pokrywanie ścian specjalnymi materiałami tłumiącymi, ale to nie będzie efektywne rozwiązania. Stosowane są także typowe, lekkie sufity podwieszane, wykłada się ściany materiałami tłumiącymi co lekko poprawia izolacyjność. Zmiana odczuwana subiektywnie po stosowani tego zabiegu będzie związana z tym, że jakość dźwięku się zmniejszy.

Redukcja hałasów u źródła

Gdy tylko będzie to możliwe warto zadbać o usunięcie hałasu już u jego źródła. Takie zabiegi będą skuteczne jedynie, gdy problem wynika ze stałego źródła hałasu, który będzie się powtarzał i nad którym będzie oczywiście jakaś możliwość, by skutecznie zapanować. Wytłumienie bezpośredniego otoczenia źródła hałasu zawsze będzie przynosić wyraźne korzyści. Powszechnie znanym przykładem praktycznego zastosowania takiej koncepcji jest tłumienie drgań i hałasu jakie stosowane jest w silnikach samochodowych.

Zobacz