Panele akustyczne

Aranżacja domowego studia muzycznego

Aranżacja studia muzycznego we własnym domu, a nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku czy w kamienicy, to wyzwanie którego podejmuje się coraz więcej osób. Wcale nie jest to przedsięwzięcie tak karkołomne, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Odpowiedni pokój

Nasze studio muzyczne powinno znajdować się w odpowiednim pomieszczeniu. Nie mamy tutaj wcale wielkich ograniczeń. Najlepiej jest, jeśli jest to pomieszczenie o nieregularnych kształtach, najlepiej z zaokrąglonymi połączeniami ścian i z w miarę dużą powierzchnią tak, by w centrum można było ustawić specjalną kabinę nagraniową. W rzeczywistości będziemy musieli sobie raczej radzić ze zwykłym pokojem w bloku i on też się nada. W domu jednorodzinnym, jeśli to możliwe, warto jest się wyprowadzić na poddasze lub do piwnicy do niezagospodarowanego pomieszczenia.

Odpowiednie przygotowanie pokoju

Najważniejszą kwestia naszym pomieszczeniu nagraniowym jest odpowiednie wytłumienie hałasów z zewnątrz i zapewnienie wnętrzu odpowiedniej akustyki. Oznacza to konieczność wytłumienia ścian, co można zrobić na wiele sposobów. Najlepsze są specjalne gąbki akustyczne, ale to rozwiązanie dość kosztowne. Na drugim końcu spektrum kosztów znajdują się wytłaczanki na jajka. Najzwyklejsze kartoniki, w których są umieszczane jajka w sprzedaży. Trzeba je gęsto ustawić przy wszystkich ścianach i uzyska się efekt zbliżony do gąbek akustycznych. Jeśli to możliwe, warto też przymocować je do sufitu.

Paradoksalnie, za duży pokój będzie problemem, ponieważ może się w nim rodzić echo. W takim przypadku dobrze jest w nim ustawić jakieś meble lub wykonać rozplanowanie ustawienia urządzeń audio tak, by dźwięk się nie nakładał na siebie.

Komputer

Do pracy z dźwiękiem będzie nam potrzebny komputer, który pojawi się w miejsce konsoli obecnej w profesjonalnym studio nagraniowym. Nie musi to być najnowocześniejszy komputer. Najważniejsza w jego przypadku jest przestrzeń na dane, by było możliwe zapisywanie dużej ilości ścieżek. Szybki procesor też jest wskazany, bo to on będzie wykonywał realną pracę. Konieczna jest też oczywiście karta muzyczna, do której będziemy podłączać instrumenty i mikrofon.

Mikrofon i reszta akcesoriów

Do domowych nagrań potrzebny jest mikrofon pojemnościowy, który w takich warunkach bije na głowę wszelkie mikrofony dynamiczne. Potrzebnym będzie też mikser, najlepiej cyfrowy, który zapamięta ustawienia. Niezbędne będą naturalnie także słuchawki oraz głośniki-monitory, bez których nie poznamy prawdziwego brzmienia nagrania.

Zobacz