Panele akustyczne

Maty wygłuszające - które najlepsze?

Hałas nie wpływa dobrze na nasze zdrowie i samopoczucie. Nowoczesne budownictwo zapewnia świetną izolację akustyczną, musimy jednak pamiętać, aby zadbać o najlepsze materiały. Ciekawą opcją są maty wygłuszające, które sprawdzą się w różnego rodzaju pomieszczeniach - zarówno w domach, jak i zakładach pracy czy studiach nagraniowych bądź radiowych.

Rodzaj mieszkania

Pierwszą propozycją są maty wygłuszające Panel PSview™. Są bardzo interesujące, ponieważ posiadają wygrawerowany obraz graficzny. To niesamowite połączenie funkcjonalności z ciekawym designem. Można w ten sposób jednocześnie zapewnić sobie świetną izolację dźwięków oraz urozmaicić aranżację. Ten panel to cztery elementy o wymiarach 750 x 500 mm. Dostępne są w dwóch grubościach: 30 oraz 50 mm.

Oczywiście dostępne są również bardziej tradycyjne rozwiązania. Ciekawym przykładem są pianki, jak fala Acoustic Trade. Sprawdzi się w domach wyciszając ściany pokojów, ale nie tylko - to również sposób na wygłuszenie skrzyń basowych, głośników. Dzięki nim możemy skutecznie wyrównać ciśnienie akustyczne wnętrz - to szczególnie ważne w studiach nagraniowych. Według producenta pianka sprawdzi się przede wszystkim do wyciszania dużych pomieszczeń, w których nie ma zbyt dużo mebli.

W przypadku sal, w których występują różnego rodzaju zespoły najczęściej używa się maty piankowej mającej charakterystyczne kolce. Dzięki niem możemy bardzo skutecznie wyciszyć również kina domowe, hale produkcyjne i sale widowiskowe. Co ciekawe, stosuje się ją także w samochodach.

Kolejną matą, na którą warto zwrócić uwagę jest ta klasyczna, o gładkiej powierzchni. Wykonana jest z pianki poliuretanowej. Jest bardzo skuteczna, a jej wygląd jest bardzo elegancki.

Wyciszanie kuchni oraz łazienki

W łazience i kuchni znajdują się zazwyczaj sprzęty, które mogą powodować spory hałas. Pralki, zmywarki i inne udogodnienia są czasem naprawdę hałaśliwe, dlatego warto zastanowić się nad zastosowaniem mat wyciszających. Specjalna mata pod pralkę zwiększa stabilność oraz skutecznie wygłusza. Maty są odporne na wilgoć i inne niekorzystne warunki atmosferyczne.

Samochód i izolacja akustyczna

Stosowanie mat wygłuszających w samochodach jest coraz bardziej popularne. W ten sposób izolujemy chociażby dźwięki silnika, które mogą przeszkadzać w rozmowach czy nawet zwyczajnym słuchaniu radia.

Poleca się oklejenie samochodu matą butylową. Najpierw powinniśmy dokładnie oblepić części metalowe, później trzeba przymocować gumową piankę odporną na wilgoć. Takie działanie ma na celu zapewnienie izolacji dźwiękowej oraz ochrony przed szumami i wilgocią.

Zobacz