Panele akustyczne

Panele akustyczne: pomysł na dekorację ścian i sufitów. Kiedy się przydają i jakie mają zalety?

Panele akustyczne to pomysł na dekorację ścian oraz sufitów. Warto wiedzieć kiedy dobrze się sprawdzą.

Dobra izolacja akustyczna to ważna sprawa i już na etapie projektowania i budowania bloku czy domu warto będzie o tym pomyśleć. W nowoczesnym budownictwie architekci trzymają się wysokich standardów w tym zakresie, jednak starsze budynki, w tym bloki i kamienice nie będą zawsze dobrze izolowane. W takich sytuacjach dobrze będzie postawić na nowoczesne rozwiązania, gdy chodzi o wyciszanie domu. Jednym z nich będą panele akustyczne do montowania na ścianie albo na suficie.

Panele akustyczne – co to jest?

To specjalna okładzina ścienna albo sufitowa, w której będzie się wykorzystywać materiały, które pochłaniają dźwięk i wyciszają pomieszczenie. Odpowiada za to struktura pianek z tworzyw sztucznych, które będą znajdować się w środku paneli. Panele akustyczne są tak produkowane, by nie zniekształcały dźwięków w pomieszczeniu to bardzo ważne, szczególnie w miejscach takich jak studia nagrań czy sale konferencyjne.

Panele akustyczne tradycyjne a także specjalne maty akustyczne stosowane są w budynkach użyteczności publicznej a także w studiach nagraniowych. Ale na tym jednak nie koniec ich zastosowań, szczególnie, że oferta rynkowa jest bardzo duża i mamy coraz więcej ciekawych propozycji.

Kiedy przydają się panele?

Panele przydają się szczególnie w mieszkaniach w starszych budynkach, gdzie stale pojawia się problem z hałasem. Jeśli rozmowy są słyszane przez ścianę to znak, że będzie trzeba myśleć o akustycznej izolacji takiego budynku. Panele będą łatwe w montażu albo od razu na ścianie albo na płycie kg i dostępne w ciekawych wzorach, a także będą chronić przed hałasem z zewnątrz. Dodatkowo dźwięki ulubionej muzyki będą słyszane jeszcze lepiej.

Dekoracyjne panele akustyczne

Wśród dekoracyjnych paneli warto zwracać na panele 3D. Wyróżniają się skomplikowanymi fakturami i zdobionymi powierzchniami, dlatego tworzyć się będzie efekt trójwymiarowości. Dodatkowo dodają głębi płaskim ścianom i mogą dynamizować wystrój, zapewniają wrażenie ruchu. Niektóre panele będzie można takżę malować, dlatego po jakimś czasie można je odnowić i zmienić kolorystykę. W tym aspekcie na uwagę zasługują w szczególności panele ścienne 3d EHO muteboards.

Panele akustyczne w salonie i sypialni

Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu na pewno musza być wyciszone. Chodzi przede wszystkim o dzienny pokój i sypialnie, gdzie na pewno wszelkie pojawiające się hałasy będą szczególnie męczące, dlatego akustyczna izolacja tych pomieszczeń będzie ważna i da nam komfort mieszkania.

 

Zobacz