Panele akustyczne

Zalety i zastosowania paneli akustycznych

Panele akustyczne coraz częściej trafiają na ściany i sufity w naszych domach oraz mieszkaniach. Cenimy je przede wszystkim za odpowiednie wyciszenie, jakie oferują dzięki swoim wyjątkowym właściwościom. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, kiedy mieszkamy w starszych budynkach, przy budowie których kwestie związane z akustyką nie były brane na poważnie. Dzisiaj kwestie związane z hałasem są traktowane znacznie poważniej. Jeśli jesteśmy skazani na starszy budynek, możemy poprawić jego wyciszenie poprzez zastosowanie paneli akustycznych.

Czym one są?

Panele akustyczne zaliczane są do okładzin. Są to specjalne substancje, które są w stanie pochłaniać docierające do nich dźwięki. Zazwyczaj we wnętrzu panelu znajduje się specjalne tworzywo sztuczne, które jest odpowiedzialne za ten efekt. Tłumienie hałasów działa też wewnątrz pomieszczenia, dzięki czemu nikt nie będzie podsłuchiwał, a akustyka z miejsca staje się lepsza. Co ważne, panele akustyczne są ładne i nie trzeba się zastanawiać, czy pokój ma być cichy, czy powinien być ładny.

Typowe zastosowania

Panele akustyczne stosuje się najczęściej w starszych budynkach, gdzie pojawiają się problemy z hałasem, nawet takie potencjalnie niegroźne, jak zbyt dobra słyszalność rozmów za ścianą. Jeśli ogólnie rzecz biorąc, do naszych uszu docierają dowolne hałasy z zewnątrz lub nie chcemy, by ktoś usłyszał nas, można zastosować panele akustyczne. Ich montaż jest stosunkowo prosty, ponieważ zakłada się je bezpośrednio na ściany lub płyty kartonowo-gipsowe. Nadają się też do montowania na suficie. Pokój obłożony w całości panelami akustycznymi będzie się znakomicie sprawdzał jako pokój odsłuchowy, ponieważ muzyka w nim będzie bardzo dobrze brzmiała.

Panele dekoracyjne

Warto jest podkreślać właściwości dekoracyjne paneli 3D. Posiadają one bowiem bogate zdobienia oraz cechują się różnymi fakturami, co razem daje nam wrażenie ich trójwymiarowości. W nudnym wnętrzu pojawia się wrażenie dynamicznego ruchu. Aranżacje możliwe z wykorzystaniem takich paneli są bardzo zróżnicowane i można na jednej ścianie stosować na przykład kilka kolorów, co sprawi, że same panele wystarczą nam za całkowitą dekorację pomieszczenia. Po niektórych takich panelach można też malować, co umożliwia zmianę wystroju pokoju dzięki wykorzystaniu farby.

Sypialnie

Panele akustyczne często stosuje się w salonach, ale ich podstawowym zastosowaniem pierwotnym były sypialnie, gdzie do snu i odpoczynku ważna jest cisza. Do takich miejsc trzeba wybierać panele o stonowanej kolorystyce i wzornictwie.

 

Zobacz