Wyciszanie pomieszczeń

Izolacja akustyczna - sposoby na wyciszenie mieszkania

Gdy mamy już własne mieszkanie, które często było tym wymarzonym często okazuje się, że jest problem z hałasem z zewnątrz, który wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie, utrudnia nam dobry zdrowy sen. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji dobrze będzie myśleć o wyciszeniu mieszkania.

Bardzo często już na etapie projektowania popełnia się poważne błędy, które powodują, żę do mieszkania dociera hałas. Współczesne wnętrza najczęściej projektuje się jako przestronne i wysokie a to powoduje pogłos i dlatego będzie pojawiać się problem hałasu słyszanego z innych pomieszczeń.

W starych blokach problemy również się pojawiają. dawniej bowiem decydowano się na budowanie oszczędne, z tego powodu ściany w takich nieruchomościach okazują się być bardzo cienkie. W tych warunkach fala dźwiękowa łatwo będzie dostawać się do sąsiednich pomieszczeń.

Wyciszenie mieszkania nie jest trudne

Jeśli jednak chcemy mieć modne i ciche mieszkanie to będzie można postarać się o udane wyciszenie. Nie oznacza to zagracenia pokoju. Jeśli ktoś lubi mieć przestronny pokój, także może go skutecznie wyciszyć jeśli tylko wybierze do tego specjalne rozwiązania. Nie muszą one być bardzo kosztowne.

Przy wygłuszaniu ścian trzeba pamiętać, że prace musza obejmować nie tylko sufit, ale również ściany, w tym przypadku stosować można wiele różnych rozwiązań. Między innymi stosuje się chropowate tapety, ponieważ im bardziej będą chropowate tym lepsza będzie izolacyjność akustyczna. Inne elementy jakie będzie można stosować to także specjalnie przygotowywane panele akustyczne. Mogą one być instalowane na ścianach czy fragmentach. Panele wykonane z drewna pokryte są różnego rodzaju perforacją i nie tylko będą wyciszać, ale będą także estetycznym uzupełnieniem wnętrz.

Pamiętajmy również o tym, że okna są bardzo ważne przy wyciszaniu pomieszczeń. Ich znaczenie jest nie do przecenienia, ponieważ dobre okno jest w stanie tłumić hałasy na poziomie nawet 40 decybeli a to jak wiadomo już bardzo dobry wynik, który sprawi, że warunki w naszych wnętrzach będą świetne.

Ograniczenie hałasu to również pojęcie ciszy nocnej. Pamiętajmy jednak, że jest to wyłącznie norma zwyczajowa. Nie ma takiego określenia w naszym prawie. Mimo tego zakłada się, zę między 22 a 6 powinniśmy się zachowywać tak by nie przeszkadzać innym w odpoczynku.

Hałas zły nie tylko dla słuchu

Mamy także inne argumenty niż ochrona słuchu, by ograniczać hałas. Jak podaje nam WHO hałąs może powodować między innymi agresję wśród osób, które przebywają w nim dłuższy czas. Poza tym pojawia się apatia, niska samoocena, poczucie bezsilności i zagrożenia.

 

Zobacz