Wyciszanie pomieszczeń

Jak wyciszyć mieszkanie? Sposoby na wyciszenie podłogi, drzwi, ścian, okien

Jak powinno się wyciszać mieszkanie, które znajduje się blisko ruchliwej ulicy? Mamy wiele różnych sposobów jakie będzie można zastosować. Od form prostych przez dekorację, po rozwiązania zaawansowane, które wymagają prac remontowych. Warto poczytać nasze porady odnoszące się do wyciszenia, by wypróbować te metody i cieszyć się błogą ciszą. Jak więc wyciszyć mieszkanie, by hałas w odpoczynku nam nie przeszkadzał. Na początek trzeba zlokalizować sobie jakie jest źródło hałasu. Zaczynamy obserwować. Wsłuchujemy się w mieszkanie i sprawdzamy skąd docierają najbardziej irytujące odgłosy. Wtedy łatwiej będzie podejmować decyzję co do izolacji.

W jaki sposób wyciszyć mieszkanie?

Jak więc wyciszyć pokój czy kuchnię? Często by sprzęt pracował ciszej wystarczy wyczyścić go z lodu, kurzu i wypoziomować, ułożyć gumowe podkładki. Dno szafek i szuflad warto wyłożyć wygłuszającą matą, w drzwiach wprowadzić stopery. Odgłosy tupania można zmniejszyć, jeśli położy się dywan, chodnik czy wykładzinę. Grube zasłony pomagają odciąć się od świata zewnętrznego a regał z książkami uchroni przed telewizorem sąsiada.

Jak wyciszyć sufit i ściany?

Często chcemy wyciszyć pokój w bloku, bo przeszkadzać nam będą odgłosy jakie dobierają z mieszkania nad nami. Wtedy konieczne będzie wyciszenie sufitu i tutaj sprawdzi się między innymi sufit podwieszany, który będzie tłumił dźwięki z góry i pochłonie te wewnątrz pomieszczenie. Przestrzeń między sufitem a tym podwieszanym powinien być wypełniony materiałem izolacyjnym. Im grubszy będzie ten materiał tym to wyciszenie będzie skuteczniejsze i lepiej będzie się sprawdzać.

Wełnę czy kauczuk syntetyczny można stosować do okładania ścian. Minus takiego rozwiązania to mniejsza powierzchnia mieszkania. Jeśli obchodzimy się z metrażem oszczędnie mamy nowoczesne technologie, gdzie ta powłoka akustyczna będzie znacznie ograniczona. Zawsze sprawdzać się będzie także naturalny korek czy panele wygłuszające.

Wyciszenie ścian: korek akustyczny

Dawniej do wyciszania był stosowany korek techniczny z grubością ziaren 6-7 mm. Obecnie lepszym rozwiązaniem jest korek akustyczny, który ma mniejsze ziarna a większe powierzchnie przestrzeni powietrznych. Do produkcji używa się lepiszczy. Struktura to cienkościenne pokryte woskiem komórki. Dzięki temu będzie ściśliwy, elastyczny i dobrze będzie tłumić drgania oraz wibracje. Znacząco poprawiać będzie akustyczne właściwości pomieszczeń. Koszt takiej płyty w zależności od grubości będzie około 60-80 zł za metr kwadratowy. Zaletą korka będzie to, że się nie starzeje i nie traci właściwości.

Zobacz