Wyciszanie pomieszczeń

Materiały wygłuszające ściany i stropy.

Izolacja w domu istniejącym

Budując dom często zapomina się o zastosowaniu wygłuszających materiałów poprawiających izolacyjnośc akustyczną i to poważny błąd, który potem trudno będzie naprawić. Można jednak częściowo wyciszyć ściany, stropy czy podłogi używając specjalistycznych materiałów do realizowania izolacji akustycznej.

Duża ilość proponowanych nam produktów daje możliwość uzyskania zadowalających efektów izolacji akustycznej w domach i są one na coraz wyższym poziomie sprzedaży co pokazuje, że jest zainteresowanie takimi właśnie produktami. Dlatego pojawiają się liczne akustyczne płyty, maty, tasmy, podkładki, otuliny rur. Wszystkie te produkty skierowane są do budujących dom, którzy zapomnieli, ze parametry akustyczne ścian są ważne.

Dom bez hałasu

O ciszy powinien myśleć już projektant. To on bowiem będzie proponował materiały i rozwiązania, które mają spełniać wymogi izolacyjności akustycznej. Wymagania te dla domów jednorodzinnych nie będą wcale takie wysokie. Dodatkowo bywa tak, że architekci nie przywiązują należytej uwagi do zagadnień powiązanych z akustyką. Potem robią to wykonawcy, rezygnują z pewnych rozwiązań, by pracę skończyć szybciej i efekt jest opłakany. Okazuje się szybko, że wszystkie hałasy z zewnątrz w domu są tak słyszalne, że trudno z nimi wytrzymywać. Wtedy będzie trzeba myśleć o remoncie i zmianie tej sytuacji.

Co wpływa na izolacyjność akustyczną?

Odpowiada za to wiele czynników i niekoniecznie będą one występować jednocześnie bezspornie zdolność tłumienia dźwięków zapewniać będzie duży ciężar. Masywne ściany i stropy będą powstrzymywać przenikanie. Jeśli chodzi o lżejsze produkty musza one mieć porowatą i włóknista strukturę i wtedy dobrze sobie poradzą z izolacją.

Cichy dom

Jeśli chcemy mieć cichy dom trzeba będzie zwracać uwagę na wiele elementów, jeśli chodzi o izolację. Powinno się przede wszystkim zatrzymać przepływ dźwięków powietrznych. O ile to możliwe warto także zadbać o to, by nie przekazywać dźwięków uderzeniowych i drgań ze stropów, podłóg czy sąsiednich ścian. Pierwszym i najlepszym sposobem na dobre ściany będzie budowanie z materiałów tłumiących. Trzeba także zadbać o odpowiednią akustyczną formę dachu, który musi być odcięty od hałasów jakie będą pochodzić z zewnątrz. Potem należy pamiętać, że nie liczą się tylko ściany, ale bardzo ważne będą takżę stropy, które jeśli sa masywne same będą gwarantować akustyczność, jeśli nie będzie trzeba je wspomagać przez zastosowanie specjalnych materiałów, które poprawią walor akustyczności.

 

Zobacz