Wyciszanie pomieszczeń

Wyciszanie pomieszczeń w mieszkaniach w bloku

Budynki wielorodzinne mają wiele zalet, głównie ekonomicznych, ale niestety pojawia się w ich wypadku także sporo wad. Wady związane są przede wszystkim z tym, że jesteśmy bardzo blisko innych ludzi, co samo w sobie oczywiście nie jest złe, ale niestety związane jest z pojawianiem się całej masy niechcianych dźwięków, które zakłócają nam spokój. Sąsiedzi mogą nam przeszkadzać świadomie, na przykład przez głośną muzykę, ale ich zwykłe życie też jest związane z dużą ilością codziennych hałasów. Nasze mieszkanie można poprawić pod względem akustycznym, dzięki czemu czynnik związany z obecnością innych ludzi będzie mniej dokuczliwy. Najlepiej jest to robić na etapie budowy budynku, ale w czasie remontu też można zastosować kilka sprytnych rozwiązań, które powinny bardzo pomóc.

Ściany

Obecne normy hałasu są dla wielu osób wystarczające, ale starsze budynki często ich nie spełniają. W niektórych mieszkaniach można nawet posłuchać sąsiadów zza ściany,. Nasze pole manewru w gotowym budynku jest ograniczone, ale nie zerowe. Najskuteczniejszym sposobem będzie obłożenie pomieszczenia watą mineralną. W tym celu trzeba wykonać specjalny ruszt stalowy i całość zabezpieczyć płytami kartonowo-gipsowymi. Nie jest to trudne, ale zabiera część pomieszczenia i powinno być stosowane tylko tam, gdzie przebywamy często i hałas jest realnym problemem. Styropian w tym zastosowaniu jest nieskuteczny, a płyty kartonowo-gipsowe przyklejane bezpośrednio na ścianę są zupełnie bezużyteczne.

Ekrany akustyczne

Izolacja akustyczna to około 15 centymetrów grubości. Ekrany akustyczne mają zazwyczaj około 5-10. Ekran ma postać ścianki działowej na stalowym ruszcie, który nie jest na samej ścianie, ale ekran powstaje w odległości 2-3 centymetrów od niej. W to miejsce wtłacza się wełnę mineralną. Ogromne znaczenie ma tutaj folia akustyczna i taśma akustyczna w newralgicznych miejscach. Na górę przychodzi płyta kartonowo-gipsowa. Dla lepszego efektu ekrany czasami montuje się podwójnie. Można też stosować specjalne płyty ołowiane, które są bardzo skuteczne, ale są też drogie i ciężkie.

Maty akustyczne

Maty akustyczne są rozwiązaniem problemu wygłuszenia powierzchni poziomych. Kładzie się je pod panelami czy parkietami w celu wygłuszania odgłosu kroków, ale też eliminowania hałasów z dołu. Nowoczesne maty mogą działać także jako okładzina ścienna. Są bardzo eleganckie i doskonale tłumią hałas, ale ich cena zazwyczaj odstrasza, ponieważ mata wystarczającej grubości to zazwyczaj koszt na poziomie około 200 złotych za m2. Alternatywą jest korek techniczny.

Zobacz