Wyciszanie pomieszczeń

Wyciszenie drzwi, ścian, sufitu, pokoju, pomieszczeń. Jak poprawić akustykę? Cz I

Akustyka kluczem dla odsłuchu

Każdy kto przygotowuje wnętrze dla siebie na pewno będzie zwracał uwagę na jego estetykę a także na jakość używanych materiałów. Niekiedy zapominamy, że taką ważną częścią projektu jest także dobra akustyka. Jeśli będzie ona nieodpowiednia to może zakłócić cały odbiór muzyki. Dodatkowo sprzęt nie będzie brzmiał jak w sklepie, gdzie mamy specjalnie przygotowane pomieszczenia, nie ma też ingerencji mebli w akustykę, która to ingerencja będzie u nas w domu. Dla poprawy akustyki zaleca się używanie dobrych ustrojów akustycznych. Zastosowanie odpowiedniego ustroju sprawi, żę brzmienie będzie rzeczywiście doskonałe, takie na jakim nam będzie zależało.

Za użyciem specjalnych paneli akustycznych przemawia wiedza o tym, gdzie będzie następować pierwsze odbicie fali dźwiękowej. Do określenia miejsca pierwszych odbić można posłużyć się metodą Kąt padania = kątowi odbicia. Wielką rolę mają tutaj między innymi piramidki akustyczne albo też specjalne dyfuzory odpowiadające za rozpraszanie dźwięki. Zastosowanie ich pozwala na uzyskiwanie przestronności dźwięki. W czasie wybierania paneli trzeba także pomyśleć czy dobrym nie będzie panel, który zostanie idealnie dopasowany do formy naszego pomieszczenia. W już wytłumionych pomieszczeniach nie powinno się stosować paneli o właściwościach chłonnych, ponieważ forma odsłuchu będzie zaburzona. Dzięki różnym ustrojom akustycznym można na wiele sposobów dopasować pokój do ulubionej muzyki. Musimy pamiętać, by najpierw kierować się zasadami dotyczącymi akustyki.

Izolacja akustyczna

Warunkiem odpowiednich własności akustycznych pomieszczeń będzie nieprzepuszczanie energii z zewnątrz albo jednego z pomieszczeń. Dźwięk przenosić się może prze przegrody w postaci dźwięków powietrznych czy materiałowych. Problemem akustyki budowlanej będzie uzyskanie dobrych własności przy tanich konstrukcjach co ważne będzie w budownictwie mieszkaniowym. Nadmierna oszczędność prowadzi do złych warunków izolacyjności.

Akustyka małych pomieszczeń

Większość z nas tak naprawdę nie zna możliwości własnego sprzętu audio. Dobrze przygotowany pokój odsłuchowy z odrobiną kreatywności rzeczywiście wykaże potencjał, z którego można wydobyć dźwięk świetnej jakości. Przyzwyczajenia ludzkie sprawiają, że przestawianie szafy może być wśród domowników nie do załatwienia i to sprawia, żę nigdy nie będzie można uzyskać rzeczywiście takiej formy dźwięku na jakiej będzie nam zależało.

W prasie i literaturze, która dotyczy zagadnień audio można dostrzec, że mało jest informacji w tym zakresie, a temat jest rzeczywiście trudny i dlatego niestety osiągnięcie dobrych dźwięków dla wielu osób właściwie staje się niemożliwe. A dopóki nie ustawimy dobrze kolumn nie będziemy w stanie zapanować nad dźwiękiem.

 

Zobacz