Wyciszanie pomieszczeń

Wyciszenie drzwi, ścian, sufitu, pokoju, pomieszczeń. Jak poprawić akustykę? Cz II

Mamy poniżej kilka podpowiedzi, które pozwolą na uzyskiwanie zadowalającego dźwięku w mieszkaniach i pokojach odsłuchowych.

Jeśli przesuniemy zestawy głośnikowe bliżej którejkolwiek ze ścian to zwiększy poziom niskich częstotliwości i jednocześnie pogorszy ich jakość. Dobre wykorzystywanie tego zjawiska jest dobre, ponieważ bez potencjometrów uzyska się zadowalającą regulację barwy, która również nie będzie bez wpływu na dźwięk. Zapewnienie wolnej przestrzeni wokoło kolumn pomagać będzie w uzyskiwaniu lepszej głębi, stereofonii czy trójwymiarowości i lekkości dźwięku. Paradoksalnie okazuje się, że więcej szczegółów w basie będzie w momencie, gdy tego basu będzie mniej, wtedy jest bowiem nad nim lepsza kontrola. Można powiedzieć, że 50cm to takie zdrowe minimum między kolumnami a ścianą za zestawami głośnikowymi. Podłogowe kolumny z otworem basowym z tyłu wymagają zastosowania większej odległości. Nie będzie zalecane umieszczenie kolumn na półce w regale czy po ścianą bezpośrednio. Warto pamiętać, że posiadacze kolumn z obudową bass reflex mogą być dobrą opcją, jeśli ktoś chce poradzić sobie z niskimi częstotliwościami przez przysłonięcie otworu basowego. Niekiedy producent kolumn sam wskaże nam jakie powinny być te prawidłowe odległości do zastosowania.

Wyciszenie ścian na pewno będzie korzystne dla głośników, ale nie tak ważne jak to, by ściany boczne były dobrze zagospodarowane. Jeśli wytłumienie będzie słabe wymusza zawsze większa przestrzen pomiędzy ścianą a kolumnami. Dotyczy to ściany bocznej jak i tej znajdującej się za zestawami głośnikowymi. Ważne będzie także zwracanie uwagi na sufit oraz drzwi. Szczególnie na miejsca, gdzie dokonuje się pierwsze odbicie fali dźwiękowej. Tam właśnie to wytłumienie będzie bardzo ważne. Na podłodze musi się znajdować dywan albo wykładzina. Między zestawami a słuchaczem nie może być dużych płaskich przedmiotów takich jak stół czy ława.

Jeśli mamy taką możliwość warto dobrze zagospodarować sufit, tak by rozpraszać fale dźwiękowe w sposób odpowiedni i uzyskiwać odpowiedni dźwięk. Szczególnie ważnym punktem będą narożniki każdego z pomieszczeń, ponieważ tam łatwo dochodzi do zaburzeń. Jeśli chodzi o punkt odsłuchowy nie powinien być w mniejszej odległości od zestawów głośnikowych niż sama odległość między zestawami. Wyjątkiem będą pokoje z dużą powierzchnią.

Istotne będzie, by pozorną scenę dźwiękową i jej środek miały elementy przyciągające wzrok, ponieważ zmysł wzroku jest dominujący w stosunku do zmysłu słuchu i wpływa na to co słyszymy.

Zobacz