Wyciszanie pomieszczeń

Wyciszenie ścian działowych cz II

 

Korek na hałas

Korek to naturalny materiał jaki uzyskiwany jest z dębów korkowych. Jeden centymetr sześcienny będzie miał około 40 milionów komórek, które są wypełnione powietrzem. To około 50% całej masy korka. Dzięki tej budowie nie przenosi on drgań, ale będzie je amortyzował, dlatego właśnie świetnie wycisza ściany. Korek akustyczny to płyty ze specjalnego aglomeratu korkowego z wymiarami 500 x 500 mm i grubości 10 mm. Główne ich przeznaczenie to izolacja akustyczna wewnątrz. Mogą one pochłaniać nawet 95% dźwięków. W dużej mierze wiele zależy od częstotliwości fal dźwiękowych, gdy są większe to pochłanianie będzie lepsze.

Płyty będzie się przyklejać wprost do ścian klejem do korka, można je wykańczać kolorami czy tapetą.

Boazeria korkowa także będzie wykonana z aglomeratu korkowego, który pokrywany jest warstwą korka dekoracyjnego. Najczęściej wykończona naturalnym woskiem albo akrylowym lakierem. Boazerią poprawia również izolacyjność ścian. Oferowana w płytach 30 na 60 cm i grubości 2-3 mm. Do wyboru wiele naturalnych wzorów jak i też barwionych podkładami oraz lakierami.

Tapety korkowe i rolki dekoracyjne

Również pozwalają na tłumienie dźwięków, ale w mniejszym stopniu. Tapety mocuje się do ściany z użyciem kleju do tapet, rolki klejem do korka. Okładziny korkowe można montowąc samodzielnie, trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach. Okładzinę przed użyciem należy rozpakować i minimum dwa dni przechowywać w pomieszczeniu, gdzie ma być układana, musi być tam sucho, a podłoże musi być pod okładzinę wyrównane i oczyszczone.

Ciche tynki

Niekiedy dogodną formą wyciszenia będzie położenie specjalnych tynków dźwiękochłonnych. Zwykle zabierają one mniej miejsca niż typowa izolacja akustyczna i dodatkowo nadają się do nakładania na powierzchnie wklęsłe, wypukłe i nierówne. To ich plus, natomiast minusem będzie to, że rezultaty wyciszenia nie będą tak dobre jak po wykonaniu przedścianki, ale dokuczliwość hałasów będzie mniejsza. Tynku akustyczne dają około 60% pochłanialności, zmniejszają pogłos.

Wśród tych stosowanych obecnie rozwiązań mamy tynku akustyczne silikatowe oraz gipsowe, niektóre nadają się do nanoszenia ręcznego inne można będzie natryskiwać, tak jak te z włóknem celulozowym. Stosuje się także tynki japońskie, gdzie tym dodatkiem włókna będzie włókno przede wszystkim bawełniane.

Pamiętajmy, że nie wystarcza wyłącznie wyciszanie ścian, bardzo ważne będzie takżę dbanie o wyciszenie stropów między kondygnacjami, by w ten sposób rzeczywiście było akustycznie odpowiednio zadbane.

Zobacz