Wyciszanie pomieszczeń

Wyposażamy domowe studio muzyczne. Co się przyda?

Jeszcze nie tak dawno studio nagrań kojarzyło się niemal z magicznym pomieszczeniem z teledysków, które oglądało się przed laty na MTV. Tak właśnie kiedyś na MTV prezentowało się muzykę. Pojawiała się reżyserka z szeroko zakrojonym sprzętem, oczywiście diabelnie drogim, odgrodzona szybą od wygłuszonej salki, w której produkowali się muzycy. Oczywiście do takiego miejsce dostęp mieli wyłącznie najwięksi a wiec zespoły słuchane przez miliony na całym świecie. Nagrywanie muzyki w profesjonalnym studio to rzeczywiście koszmarnie droga zabawa. W przyszłości, która obecnie do nas przyszła tworzenie namiastka studia muzycznego w swoim domu nie stanowi się już historii jak z filmów science fiction – obecnie po prostu jest to możliwe. warto sprawdzić jakie elementy trzeba mieć na uwadze, jeśli chcemy zacząć przygodę z produkcją muzyki w swoim studio.

Hardware & software

Do swojego M2 nie wstawisz raczej potężnej, profesjonalnej konsolety studyjnej, dlatego trzeba się upewnić czy przy komputerze jaki posiadamy znajduje się dobry, duży dysk i odpowiednia ilość pamięci RAM oraz szybki procesor. Warto pamiętać, że produkcja muzyki to nie nagrywanie szybko ale przede wszystkim żmudna praca na wielu ścieżkach, które mogą zajmować rzeczywiście wiele miejsca. Z doświadczenia wiadomo, że przynajmniej terabajt dysk będzie potrzebny. Oczywiście do tego przyda się również postawienie na jakiś dobry program, który będzie służył do nagrywania a potem również do poprawy jakości nagrania. Oczywiście znajdzie się prosty program za 200 złotych, ale pojawia się również propozycja, która będzie kosztować nawet kilkanaście tysięcy.

Karta dźwiękowa

Wydajny komputer to jedno, dalej będzie trzeba pomyśleć o oprogramowaniu do domowego studia muzycznego, by móc rozpocząć produkcję muzyki trzeba mieć również interfejs nazywany inaczej kartą muzyczną. Poważną propozycją będą dobrze sprzęty na 12 wyjściowych kanałach, cztery wejścia, analogowe, optyczne, midi, cyfrowa regulacja poziomu. Taki sprzęt już rzeczywiście fajnie się będzie sprawdzał.

Mikrofon i klawiatura

Nawet domowe studio nie poradzi sobie bez mikrofonu pojemnościowego. Taki sprzęt będzie wiele bardziej czuły na dźwięki a także będzie oczywiście droższy, ale profesjonalne studia stawiają na wielko-membranowe mikrofony. To one gwarantują pełne, ciepłe brzmienie, a przy tym będą także stosownie czułe.

Monitory i wygłuszenie

Jeśli chcemy produkować muzykę trzeba mieć również specjalne monitory odsłuchowe, które będą gwarantować dźwięk liniowy. Ważne będzie również wygłuszenie pomieszczeń, by dało się uzyskiwać zadowalającą estetykę.

Zobacz